От една страна, това, разбира се, е вярно. В края на краищата микроорганизмите живеят в септична яма, за която агресивната химия е смъртоносна. Всичко обаче е свързано с концентрацията на използваните химикали в домакинството.
Във всеки случай е невъзможно да се избегне контакт с прахове за пране, с белина, хартия и други опасни за човека и домашните животни вещества.
Да видим как действа агресивната химия на септична яма
Когато в резервоара навлизат вредни вещества, те оказват вредно въздействие върху микрофлората, което помага за борба със замърсяването. Броят на анаеробните бактерии намалява и тъй като качеството на почистването зависи от тяхната активност, продължителността на почистващите процеси се увеличава и ефективността на септичната яма намалява. С течение на времето броят на бактериите се възстановява, при условие че излагането на вредни химикали не е постоянно.
Колкото по-голям е септичният резервоар, толкова по -голям е обемът на неговата микрофлора. И толкова по-малко забележими щетите, причинени от агресивната химия, ще бъдат в него. Те обаче също не трябва да се злоупотребяват.
Септичната яма не се нуждае от биоактиватори
Самият септичен резервоар не се нуждае от биоактиватори и полезна химия. Това обаче не означава, че околната среда няма нужда от тях. Проведен е експеримент, който показва, че при използване на няколко септични ями без биохимия, с последващото изхвърляне на отпадъчни води в един резервоар, водата в него започва да цъфти. И ако това е естествен резервоар, то в близко бъдеще започва да блато и обрасли.
Факт е, че отпадъчните води на изхода на септичната яма съдържат твърде много фосфор. Което допринася за появата и активното развитие на живота, включително във водните обекти. Поради това в Европа е приет закон, който задължава използването на коагуланти в септични ями, които ще утаяват и дезактивират фосфора.